A A A A A A A
Centrum Pomocy Pacjentom
600 33 99 77
pn-pt od: 8:00 do 16:00
Sklep: 532 085 395
Infolinia: 800 269 636
pn-pt od: 8:00 do 16:00
Zrealizuj zlecenie NFZ

Refundacja pieluchomajtek 2023

Refundacja pieluchomajtek 2023

Refundacja NFZ 2023 na pieluchomajtki dla dorosłych – komu i jakie dofinansowanie przysługuje oraz jak z niego skorzystać?

Osoby cierpiące na inkontynencję, czyli nietrzymanie moczu lub stolca, mogą nabywać zaopatrzenie higieniczne, korzystając z dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Dopłata NFZ do pieluchomajtek lub innych niezbędnych produktów chłonnych nie przysługuje jednak każdemu, kto boryka się z tym problemem. Jak w tym przypadku wyglądają zasady refundacji NFZ obowiązujące w 2023 roku?

Refundacja pieluchomajtek oraz innych wyrobów higienicznych koniecznych przy inkontynencji moczowej lub kałowej jest regulowana przez akty prawne, z których najbardziej szczegółowym jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Aktualnie obowiązująca wersja tego rozporządzenia pochodzi z dnia 27 października 2022 roku.

Co obejmuje refundacja NFZ 2023 w przypadku inkontynencji

Wśród refundowanych produktów chłonnych dla osób z inkontynencją są wspominane już – bardzo chętnie wybierane przez pacjentów – pieluchomajtki, które zapewniają duży komfort użytkowania, ale także chłonna bielizna (chłonne majtki dla kobiet oraz modele dla mężczyzn), pieluchy anatomiczne doskonale dopasowujące się do ciała, wygodne wkłady urologiczne oraz praktyczne, jednorazowe podkłady chłonne.

Zasady refundacji pieluchomajtek i innych produktów chłonnych

W ramach refundacji NFZ 2023 pacjentowi z inkontynencją przysługuje do 90 sztuk wybranych produktów chłonnych w miesiącu. Może to być jeden lub kilka rodzajów artykułów (na przykład połowa refundowanych pieluchomajtek, część wkładów anatomicznych i część podkładów jednorazowych lub dowolna inna konfiguracja preferowana przez pacjenta albo zalecana przez lekarza).

Dofinansowanie NFZ do pieluchomajtek i innych wyżej wymienianych produktów chłonnych wynosi 70% ustalonych limitów kwotowych, o których poniżej. Do 100% finansowania mają prawo jedynie inwalidzi wojenni oraz osoby represjonowane. Obecnie funkcjonują trzy różne limity kwotowe, do których odnosi się owa 70% dopłata, zależne od rodzaju produktu i stopnia jego chłonności.

  • Najwyższy limit refundacyjny to 2,30 zł na produkt, jeśli są to majtki chłonne o stopniu chłonności co najmniej 1400 g lub na przykład pieluchomajtki o chłonności na poziomie minimum 2500 g.
  • Średni limit wynosi 1,70 zł na produkt chłonny dla majtek chłonnych o minimalnej chłonności 1000 g lub pieluch anatomicznych czy pieluchomajtek o chłonności 1400 g lub większej.
  • Najniższy limit, czyli 1 zł odnosi się do pozostałych produktów (o chłonności od 450 g), wśród których są między innymi wkłady urologiczne czy chłonne podkłady jednorazowego użytku.

A oto przykład wyliczenia refundacji pieluchomajtek dla dorosłych:

Przy założeniu, że pacjent ma prawo do 70% refundacji NFZ na pieluchomajtki i używa produktów o najwyższej chłonności (to jest 2500 g lub więcej), miesięczną dopłatę NFZ do tych pieluchomajtek wylicza się następująco:

limit ilościowy = 90 sztuk piluchomajtek w miesiącu

limit kwotowy = 2,30 zł na sztukę produktu

refundacja NFZ = 70% limitu kwotowego

90 sztuk x 2,30 zł = 207 zł

70% z 207 zł = 144,90 zł

dopłata NFZ do pieluchomajtek wynosi w tym przypadku 144,90 zł w miesiącu

Dla kogo są dopłaty NFZ do pieluchomajtek lub wyrobów zamiennych

O refundację pieluchomajtek dla dorosłych (lub innych produktów chłonnych potrzebnych przy inkontynencji) mogą starać się te osoby, u których nietrzymanie moczu lub stolca związane jest (jako objaw bądź skutek) z określonymi schorzeniami lub urazami. Należą do nich przykładowo:

  • niektóre wady anatomiczne układu moczowego i wydalniczego,
  • schorzenia neurologiczne upośledzające kontrolę wydalania moczu i stolca,
  • pourazowe uszkodzenia dróg moczowych lub układu wydalniczego,
  • uszkodzenia powyższych układów w wyniku interwencji lekarskiej (błędu w sztuce),
  • głębokie upośledzenie umysłowe i zespoły otępienne różnego pochodzenia,
  • choroby onkologiczne wpływające na pracę układu moczowego i wydalania.

Do skorzystania z refundacji pieluchomajtek w 2023 roku (podobnie jak wcześniej) nie mają prawa osoby borykające się ze „zwykłą” inkontynencją wysiłkową, pacjenci z osłabionymi mięśniami dna miednicy w wyniku ciąży, porodu, otyłości lub zaawansowanego wieku.

Jak zdobyć dofinansowanie NFZ na pieluchomajtki, chłonną bieliznę, podkłady...

Zlecenie na refundację pieluchomajtek, chłonnej bielizny, wkładów anatomicznych, podkładów i pozostałych produktów higienicznych dla osób z nietrzymaniem moczu bądź stolca wystawia lekarz POZ lub inna uprawniona osoba, np. pielęgniarka czy lekarz specjalista. Takie zlecenie zatwierdzane jest od razu (drogą elektroniczną) w Narodowym Funduszu Zdrowia, więc pacjent nie musi nic więcej w tej sprawie robić. Otrzymuje numer zlecenia, który włącznie z numerem PESEL uprawnia go do zakupu pieluchomajtek z dopłatą NFZ (albo innych produktów chłonnych objętych dofinansowaniem ze środków publicznych). Zlecenie na refundowane wyroby medyczne może zostać wystawione maksymalnie na okres 12 miesięcy.

Gdzie nabyć refundowane pieluchomajtki oraz inne zaopatrzenie higieniczne

Pieluchomajtki dla dorosłych z refundacją oraz inne produkty z dofinansowaniem NFZ można kupić w aptece lub sklepie medycznym – w placówkach stacjonarnych, przez Internet albo telefonicznie – z szybką i darmową dostawą pod wskazany adres.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących zasad wystawiania i realizacji zleceń na refundowane produkty chłonne, można dzwonić na BEZPŁATNĄ INFOLINIĘ – 800 26 96 36 obsługiwaną przez firmę PAUL HARTMANN Polska.

Osoby, które nie mają pewności, co do wyboru produktu, mają możliwość zamówienia darmowych próbek, aby jak najlepiej dopasować późniejszy zakup do indywidualnych potrzeb i upodobań.

 

×