A A A A A A A
Centrum Pomocy Pacjentom
600 33 99 77
pn-pt od: 8:00 do 16:00
Sklep: 532 085 395
Infolinia: 800 269 636
pn-pt od: 8:00 do 16:00
Zrealizuj zlecenie NFZ

Opieka nad pacjentem z NTM

Opieka nad pacjentem z NTM

 

Opieka nad pacjentem z nietrzymaniem moczu - o czym pamiętać

Opieka nad pacjentami z nietrzymaniem moczu, zwłaszcza nad seniorami z dysfunkcjami motorycznymi lub zaburzeniami pamięci czy świadomości, może być prawdziwym wyzwaniem. W niektórych sytuacjach opiekę tę realizują bliscy pacjenta, a w innych personel medyczny zatrudniony w szpitalach, placówkach opiekuńczych lub pomagający danej osobie w miejscu jej zamieszkania. Niezależnie jednak od tego, kto w rzeczywistości zajmuje się pacjentem z inkontynencją, ważne jest przestrzeganie kilku najważniejszych zasad, których realizacja podnosi komfort życia i funkcjonowania osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu oraz pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Jakie to zasady? O czym pamiętać przy opiece nad pacjentem z NTM? Poznaj najważniejsze elementy niezbędne do kompleksowego zadbania o takie osoby!

Dobór właściwego zaopatrzenia higienicznego dla osób z NTM

Opieka nad pacjentem z nietrzymaniem moczu wymaga przede wszystkim doboru właściwego zaopatrzenia higienicznego oraz akcesoriów wspierających utrzymanie prawidłowej kondycji skóry. Chodzi tu nie tylko o komfort samego pacjenta, ale również o komfort pracy opiekuna. Źle dopasowane i dobrane pieluchomajtki, wkładki czy majtki chłonne mogą niestety prowadzić do wycieków moczu, powstawania podrażnień, a przede wszystkim - do irytacji i złego samopoczucia obu stron. I choć „wypadki" oczywiście się zdarzają, to zdecydowanie warto zadbać o okoliczności pozwalające uniknąć przeciekania.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zaopatrzenia higienicznego dla osób z inkontynencją, co sprawia, że można dobrać je indywidualnie dla każdego pacjenta - zarówno aktywnego w ciągu dnia, jak i leżącego, z niewielkim i z nasilonym nietrzymaniem moczu. Warto tutaj zaznaczyć, że nowoczesne pieluchomajtki oraz majtki chłonne są projektowane z uwzględnieniem różnic kobiecej i męskiej anatomii, co pozwala jeszcze lepiej dopasować je do konkretnego pacjenta, zapewniając mu komfort, wygodę i swobodę ruchów z jednoczesną ochroną na najwyższym poziomie.

Pielęgnacja skóry u osób z inkontynencją moczową

Oprócz idealnego dopasowania zaopatrzenia higienicznego, opieka nad pacjentem z nietrzymaniem moczu powinna uwzględniać także dbałość o pielęgnację skóry, która narażona jest na oddziaływanie bardzo niekorzystnych czynników. Oczywiście część z nich, takich jak długi kontakt z moczem czy otarcia, niweluje odpowiedni dobór pieluchomajtek, wkładek i innych akcesoriów, jednak należy zaznaczyć, że pielęgnacja skóry pacjentów, niezależnie od stopnia inkontynencji oraz stosowanego zaopatrzenia, jest niezwykle ważna.

Kompleksowa pielęgnacja powinna uwzględniać dokładne oczyszczanie skóry za pomocą środków antyseptycznych zapobiegających rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. W przypadku pacjentów leżących można korzystać z tego typu produktów przeznaczonych do stosowania bez udziału wody, co znacznie ułatwia pracę opiekunom. Oprócz tego należy stosować kosmetyki i formuły zapobiegające odparzeniom i podrażnieniom, a jednocześnie nawilżające i natłuszczające skórę, by zadbać o jej barierę hydrolipidową (naturalną warstwę ochronną skóry).

Zapobieganie odleżynom u pacjentów leżących z NTM

W opiece nad pacjentem z nietrzymaniem moczu, który - z uwagi na zaawansowanie choroby - przebywa wyłącznie w pozycji leżącej, konieczne jest podjęcie działań mających na celu zapobieżenie wytwarzania się odleżyn (ran powstających w wyniku miejscowego zaburzenia krążenia krwi na skutek nadmiernego ucisku wywieranego na tkanki miękkie). Oczywiście najskuteczniejszą metodą na zapobieganie odleżynom jest zmiana położenia pacjenta - w ciągu dnia powinna mieć ona miejsce nawet co 2 lub 3 godziny. Dodatkowo wysoką skutecznością wykazują się także masaże, oklepywanie i inne rodzaje stymulacji tkanek oraz krążenia krwi.

Oprócz wymienionych powyżej sposobów, warto zainwestować także w materac przeciwodleżynowy. Jest on skonstruowany w taki sposób, by zapobiegać występowaniu nadmiernego, punktowego ucisku na skórę pacjenta. Ponadto pielęgnacja samej skóry ma niebagatelne znaczenie, ponieważ skóra utrzymana w dobrej kondycji jest lepiej zabezpieczona przed urazami mechanicznymi lub otarciami, które - zwłaszcza u osób z cukrzycą, nadciśnieniem czy zaburzeniami krążenia krwi - mogą stanowić przyczynę późniejszych powikłań w gojeniu ran.

Opieka nad pacjentem z nietrzymaniem moczu a edukacja zdrowotna

Niestety, bardzo często pacjenci z nietrzymaniem moczu przyjmują postawę rezygnacyjną względem swoich dolegliwości, tracąc nadzieję na poprawę stanu swojego zdrowia (co jest ściśle powiązane z ich pogorszoną kondycją psychiczną). Rolą opiekuna takiej osoby powinna być edukacja w zakresie możliwości terapii oraz leczenia inkontynencji. Opiekunowie instytucjonalni - lekarze, pielęgniarki i inne osoby - z pewnością mają świadomość, co do opcji terapii, natomiast opiekunowie domowi (na przykład członkowie rodziny) mogą taką wiedzę uzyskać w gabinetach urofizjoterapeutycznych czy u personelu medycznego. Zdecydowanie warto aktywizować pacjenta z NTM i skłaniać go do podjęcia leczenia, ponieważ - w zależności od przyczyn problemu oraz stopnia jego nasilenia - w wielu przypadkach leczenie może przynieść naprawdę dobre skutki w postaci prawie całkowitej likwidacji dolegliwości lub zminimalizowania objawów inkontynencji w takim stopniu, który znacząco wpływa na podniesienie komfortu codziennego funkcjonowania. Dobrze poprowadzona terapia powinna wówczas wpłynąć na samopoczucie, pewność siebie i nastrój zarówno pacjenta, jak i jego najbliższych.

 

×